Enquête

Populaire bands teren veelal op succesalbums van jaren geleden. Van welke, uit 25 door ons geselecteerde ‘grote’ bands, vind je het recentste studio-album het meest bevredigend?

AC/DC - Power Up [2020]
Alice Cooper - Road [2023]
Avenged Sevenfold - Life Is But A Dream [2023]
Bring Me The Horizon - Post Human: Next Gen [2024]
Deep Purple - =1 [2024]
Def Leppard - Diamond Star Halos [2022]
Disturbed - Divisive [2022]
Dream Theater - Parasomnia [2025]
Five Finger Death Punch - Afterlife [2022]
Iron Maiden - Senjutsu [2021]
Judas Priest - Invincible Shield [2024]
Korn - Requiem [2022]
Linkin Park - From Zero [2024]
Metallica - 72 Seasons [2023]
Nightwish - Yesterwynde [2024]
Opeth - The Last Will And Testament [2024]
Ozzy Osbourne - Patient Number 9 [2022]
Porcupine Tree - Closure / Continuation [2022]
Rammstein - Zeit [2022]
Sabaton - The War To End All Wars [2022]
Scorpions - Rock Believer [2022]
Slipknot - The End, So Far [2022]
Tool - Fear Inoculum [2019]
Volbeat - Servant Of The Mind [2021]
Within Temptation - Bleed Out [2023]

[ Uitslag | Enquêtes ]

    2 april:
  • Bridear en Lords Of The Trident
  • Kai Hahto
  • Social Distortion en The Bellrays
  • The Raven Age en Disconnected
  • 3 april:
  • Frog Leap
  • Very 'Eavy Festival
  • 4 april:
  • Greenleaf, Gnome en High Desert Queen
  • Very 'Eavy Festival
  • 5 april:
  • Grindhoven XII
  • Salacious Gods, Oerheks en Nubivagant
  • Your Highness, Mould, The Fifth Alliance en LowMad
  • 6 april:
  • Anneke van Giersbergen
  • Benediction, Jungle Rot en Master
  • Thundermother, Cobra Spell en Vulvarine
  • 7 april:
  • And So I Watch You From Afar en Scaler
  • 8 april:
  • Save Face
    2 mei:
  • Mike Tramp's White Lion
  • RedHook en Comastatic
  • Temple Fang en Mojo & The Kitchen Brothers
Kalender
Vandaag jarig:
  • Aleksi Sihvonen (Medicated) - 41
  • Coen Janssen (Epica) - 44
  • Daniel Droste (Ahab) - 45
  • Giuseppe Spanò (Daedalus) - 49
  • Markus Vanhala (Malpractice) - 44
  • Phil Demmel (Machine Head) - 58
  • Richard Loudin (Monolithe) - 51
  • Sascha Gerstner (Helloween) - 48
  • Tim Grose (Lord) - 55
Review

Ahab - The Coral Tombs
Jaar van release: 2023
Label: Napalm Records

 -

Hier hebben we lang op moeten wachten. Voorganger The Boats Of The Glen Carrig stamt alweer uit 2015. In 2020 was er nog wel Live Prey. Hoewel dat live-album alleen nummers bevat van het debuut The Call Of The Wretched Sea (2006), is dat nauwelijks een voorbode van wat je verwachten kunt op The Coral Tombs.

Op deze vijfde langspeler gaan de Duitsers namelijk vooruitstrevender te werk. Dat was op de afgelopen platen ook al te merken. De ‘nautical’ doom wordt steeds verder verrijkt met progressieve en andere elementen. Dit keer zetten de heren je de eerste minuut al op het verkeerde been. Blasts, screams, dissonante riffs? Het lijkt wel alsof je het verkeerde album op hebt staan. Na die eerste minuut gaat de storm liggen. We horen clean gitaargetokkel en melodieuze klaagzang in wonderschone harmonie. Later in de openingstrack komt de kenmerkende funeral doom aan bod.

De eerste vier tracks van The Coral Tombs zijn fantastisch. Het eerste halfuur is dan ook relatief snel voorbij en dat terwijl het tempo vrijwel constant laag ligt. Ahab houdt de aandacht moeiteloos vast door de buitengewoon sfeervolle composities goed op te bouwen. Constant is er spanning en zit je te genieten van de memorabele ideeën en de meeslepende verhalen van gitarist/toetsenist/zanger Daniel Droste, die gebaseerd zijn op de roman Twenty Thousand Leagues Under The Seas van Jules Verne. Het neerslachtige Colossus Of The Liquid Graves bevat ijzersterke, zware doomriffs, die door de wat rauwere sound ten opzichte van de laatste paar albums veel impact hebben. Mobilis In Mobili is zeer sfeervol en maakt vooral veel indruk met zijn soundtrack-achtige benadering. Het pijnlijk mooie The Sea As A Desert, met hypnotiserend, psychedelisch gitaarspel, behoort tot de mooiste tracks uit het oeuvre van de oosterburen.

De laatste drie composities van elk meer dan tien minuten zijn helaas minder memorabel. A Coral Tomb begint nog wel overtuigend met dreigend getokkel, maar verliest na enkele minuten zijn overtuigingskracht. Er is minder afwisseling dan in de eerste vier nummers en de gedachten dwalen mede daardoor sneller af, zeker met Ægri Somnia. Wel is een compliment op zijn plaats voor het inventieve, jazzy drumwerk in die tracks en het mooie leadgitaarwerk in het afsluitende The Mælstrom (met Greg Chandler van Esoteric). Tevens is er een compliment voor het productieteam, dat alle bijdragen uitstekend tot hun recht laat komen, waaronder de verhalende, melodieuze klaagzang, die vaker te horen is dan de diepe grunts.

Hoewel de laatste drie songs de euforie van de eerste vier niet evenaren, is The Coral Tombs een verplichte aanschaf voor funeraldoomfans. Er zijn slechts enkele bands in deze niche die zo conceptueel sterk en muzikaal veelzijdig te werk gaan als Ahab. De Duitsers komen met een zeer goed geproduceerde en sfeervolle vijfde langspeler die zeker de eerste helft meermaals kippenvel oplevert. Geduld wordt beloond.

Tracklist:
1. Prof. Arronax’ Descent Into The Vast Oceans
2. Colossus Of The Liquid Graves
3. Mobilis In Mobili
4. The Sea As A Desert
5. A Coral Tomb
6. Ægri Somnia
7. The Mælstrom

Score: 85 / 100

Reviewer: Jeffrey
Toegevoegd: 11 januari 2023

Pitfest

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2025 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.